Zasadací poriadok na svadbe
Rozhodovanie o tom, kam usadiť svojich priateľov a rodinu váš veľký deň, môže byť ťažké, najmä ak si pozývate väčší počet ľudí. V nasledujúcich riadkoch vám preto prinášame niekoľko tipov a rád, ako zostaviť taký zasadací poriadok, aby ste boli vy, aj vaši hostia spokojní.
Možnosti tvorby svadobného zasadacieho poriadku:
Voľné sedenie
V prípade malých svadieb do 20 ľudí, alebo malých rodinných svadieb na ktorých sa všetci zúčastnení dobre poznajú môžeš staviť na takzvané voľné sedenie. To znamená, že svadobní hostia nemajú priradený stôl, ani konkrétnu stoličku a môžu si sadnúť kamkoľvek chcú.
Priradené miesto/stolička za svadobným stolom
Ak servírujete na svadbe niekoľko chodov svadobného menu a zároveň majú vaši svadobčania špecifické diéty, tak je najvhodnejšie usádzať svadobných hostí za svadobnými stolmi na konkrétne miesta.
Čašník, či cateringová firma v tom prípade vie, kde kto sedí a aké má intolerancie, čo je pri voľnom type zasadacieho poriadku náročnejšie ustriehnuť. Okrem toho má tento typ usádzania ešte jedno veľké pozitívum. Tým, že rozhodujete o tom, kto kde bude sedieť, dokážete eliminovať sociálne napätie či “škrenice”, ktoré by mohli potenciálne vzniknúť medzi rozvedenými rodičmi či hašterivými súrodencami na vašej svadbe.
Mladomanželský stôl
Na Slovensku býva zvykom, že za hlavným svadobným stolom sedia nevesta a ženích spoločne s ich rodičmi. Toto však nie je vaša jediná možnosť.
Za hlavným svadobným stolom môžete sedieť aj ako kráľ a kráľovná, iba vy dvaja osamote. Toto riešenie je vhodné, ak máte napríklad mamu a otca, ktorí sú rozvedení a každý z nich má vlastnú rodinu. V tom prípade ich pravdepodobne nebudete chcieť usadiť k sebe. Tiež môže nastať situácia, kedy nevesta alebo ženích nemá rodičov, vtedy môže byť symbolické ak zostanete za hlavným stolom len vy dvaja ako opora jeden druhému.
Rozmiestnenie svadobných stolov
Rozmiestnenie svadobných stolov naprieč svadobnou sálou je prakticky úplne na vás ale odporúčam sa pri tom riadiť rozmermi a tvarom svadobnej sály. Hotely, reštaurácie, kaštiele či iné miesta na svadbu ti v tomto určite budú vedieť poradiť a navrhnú vám najvhodnejšie riešenie. Rozhodne sa však zamyslite nad tým, koľko stolov maximálne sa do sály vojde tak, aby hostia sedeli pohodlne a zároveň zostalo dostatočne veľa miesta pre veľký tanečný parket. Stoly môžu mať rôzne tvary a veľkosti.
Použitím okrúhlych stolov vytvoríte menšie ucelené skupiny, v súčasnosti sa však veľa párov rozhoduje pre dlhšie obdĺžnikové stoly, práve z dôvodu intímnejšieho plánu sedenia.
Keď už viete, koľko budete mať svadobných stolov, aký bude ich tvar a aké bude ich rozmiestnenie, tak je na mieste popremýšľať si, kto pri týchto stoloch bude sedieť. Bude to rodina, priatelia, kolegovia či deti? Podľa týchto charakteristík stolov budete vedieť, že stôl s babičkami a deduškami, treba dať čo najďalej od svadobného DJ-ja a reproduktorov a znepriatelené rodiny na opačné konce svadobnej sály, aby boli čo najďalej od seba.
Zaužívané tiež je, že najbližšie k hlavnému svadobnému stolu sa usádza najbližšia rodina a najďalej priatelia a kolegovia. Väčšinou tí čo vás poznajú najdlhšie sú najbližšie, čiže rodina, následne priatelia z detstva, vysokej školy a najďalej sedia väčšinou kolegovia či známi. V zásade podľa toho ako dlho ťa/Vás kto pozná.
Zasadací poriadok
Keď už máte všetkých zaradených, prichádza čas na to, aby sa to dozvedeli aj vaši hostia.
Jednou z možností je dať na každý stôl menovky, ktoré síce budú vkusným dekoratívnym prvkom, ale vystavujete sa riziku, že vaši hostia budú bezradne pobiehať po miestnosti pri hľadaní svojho miesta a úvod hostiny bude značne chaotický.
Lepším riešením je vytvoriť tabuľu so zasadacím poriadkom, na ktorej sú označené čísla stolov a menovitý zoznam hostí podľa toho, kto pri ktorom stole sedí a umiestniť ju pred vstup do svadobnej sály. Svadobčanov môžete zoradiť tiež podľa abecedy, čo uľahčí hľadanie a ušetrí čas. A o to práve ide. 🙂