Svadobné zvyky a tradície
Zvyky a tradície dodávajú svadobnému dňu akési čaro, ktoré sa dlho zachová v mysli mladomanželov ako aj hostí. Spestria zábavu a dodajú svadobnému dňu tú správnu atmosféru. Svadobných zvykov je mnoho a preto je na vás, ktoré si vyberiete a ktoré na vašej svadbe nesmú chýbať. Spoznajte zaujímavé svadobné zvyky zo Slovenska, Česka i zvyšku sveta. V tomto článku vám ich priblížime.
Niečo staré, niečo nové, niečo požičané a niečo modré
„Staré“ poskytovalo ochranu bábätka, ktoré malo po svadbe prísť na svet a zároveň symbolizovalo stálosť manželstva. „Nové“ malo navodiť optimizmus pri vstupe do spoločnej budúcnosti. „Požičané“ prinášalo šťastie, radosť a plodnosť od nevesty, ktorá ich už zažila. „Modré“ bolo znakom vernosti a tiež odvracalo nešťastie. Ak vás táto svadobná tradícia oslovila, môžete vašu vizáž doplniť o náušnice s opálom, náramok s modrým zafírom, či náhrdelník s chalcedónom. Pokiaľ však modrá nepatrí medzi vaše obľúbené farby, vôbec ju nemusíte vystavovať pohľadom a obliecť si môžete v tejto farbe hoci i spodnú bielizeň.
Starejší
Tak ako DJ, kapela, fotograf ci kameraman, tak aj starejší sa dá na svadbu objednať.
Mal by so sebou priniesť starosvetské tradície, uvoľnenú atmosféru a kopec radosti, ktorú prenesie na celú svadobnú hostinu.
V deň sobáša príde starejší do rodiny ženícha, kde v krátkosti urobí poďakovanie a odobierku od svadobných rodičov mladého zaťa. Vzápätí oboznámi hostí, čo sa bude diať v nasledujúcich chvíľach, kde sa ide, ako sa tam prepraviť, čo sa bude diať. Starejší vždy informuje ostatných o nasledovných krokoch.
Do dvora k neveste sa prichádza so spevom. Starejší poďakuje rodičom a zinscenuje odobierku mladej nevesty. Potom sa pripínajú mužom svadobné pierka. Pri odchode od nevesty starejší znovu oboznámi hostí, kde sa ide na sobáš, akým spôsobom sa bude vchádzať do kostola, ako sa budú prepravovať…
Hádzanie okvetných lístkov a ryže
Predtým, ako prejdete uličkou ku oltáru, by pred vami mali družičky rozhádzať okvetné lístky, ktoré sú symbolom plodnosti. Potom, čo si poviete povestné „áno“, vás po ceste z kostola neminie hádzanie ryže, ktoré predstavuje prianie bohatstva a viacerých detí v budúcnosti.
Vypúšťanie bielych holubíc
Tento zvyk má novomanželom predpovedať, kam sa bude ich manželstvo uberať. To, kam budú holubice letieť napovie, či manželia budú kráčať životom bok po boku alebo sa ich cesty rozídu.
Prípitok
Prípitok na mieste konania svadobnej hostiny prednáša po príchode väčšinou starejší, avšak môže túto úlohu prevziať aj otec nevesty alebo niekto z rodiny. Jeho obsahom je želanie šťastia, lásky a skorého potomstva.
Rozbíjanie taniera
Tento zvyk pramení z dvoch povier, že črepy prinášajú šťastie, tak si nezabudnite jeden odložiť a že spoločným zametaním novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať a ich manželstvo tak bude harmonické.
Prenášanie nevesty cez prah
Prenesením cez prah má ženích ochrániť nevestu pred zlými duchmi, ktorí by podľa povery mali čakať pod prahom. Tým, že vás prenesie cez prah ich oklame, že prahom prešiel len jede človek. Iné zvyky zas hovoria, že je to skúška sily ženícha, či vie nevestu ochrániť.
Spoločné jedenie polievky
Má symbolizovať opäť manželskú spoluprácu a rovnomerné delenie. Túto časť zvyčajne sprevádzajú pokriky hostí v znení „polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná!“ Pokrik zvyčajne končí až po tom, ako ženích pobozká nevestu.
Krájanie svadobnej torty
Aj mottom tohto zvyku je vôľa pomáhať si navzájom a o všetko sa podeliť. Kúsky torty sa potom postupne rozdávajú hosťom. Kúsok torty by mal dostať každý jeden hosť, pretože povery hovoria, že inak sú novomanželia ochudobnení o šťastie.
Prvý svadobný tanec
Začína sa po prvom hlavnom jedle a manželov pri tanci sprevádza zvyčajne slávnostný valčík. Po prvej polovici spoločného manželského tanca sa ženích s nevestou rozdelia, ženích tancuje s nevestinou matkou a nevesta so ženíchovým otcom. Týmto sa svadobná zábava otvorila a pridajú sa aj ostatní hostia. Spoločný tanec symbolizuje súdržnosť a zohranosť novomanželov.
Hádzanie svadobnej kytice
Je pomyselným odovzdaním štafety radosti i povinností nevesty jednej z prítomných, stále slobodných slečien. Tie sa zoradia vedľa seba, nevesta sa im otočí chrbtom a kyticu hodí za seba. Ktorej mladej dáme skončí v rukách, tá sa vydá ako ďalšia.
Očepčenie nevesty
Čepčenie symbolizuje premenu slobodného dievčaťa na vydatú ženu. Je vrcholom celej svadby, v závere svadobného dňa o polnoci. Starejší alebo folklórny súbor sa pýta nevesty odetej v kroji, či si radšej nechá „vienok sňať, alebo hlávku sťať.“ Neveste sa zloží závoj, ktorý zvyčajne dáva dole prvá družička a pripne čepiec, ženíchovi sa dá na hlavu klobúk. Sňatie dievčenského venca jeho nahradenie čepcom dospelej vydatej ženy sa stáva finálnym spečatením nového manželstva. Čepčenie a sprievodné aktivity mali zabezpečiť neveste plodnosť a prosperitu
Hľadáte LUXUS, ktorý si môžete dovoliť? V tom prípade je pre vás hotel Dávid, ktorý sa nachádza v idylickom prostredí v susedstve zrekonštruovaného klasicistického kaštieľa z 18.storočia priam ideálnym riešením. Pre bližšie informácie ohľadom rezervácie, alebo cien nás neváhajte kontaktovať, alebo nás navštívte priamo v hoteli Dávid. Radi Vás privítame!